Skip to content
.

Technology Budget Calculator

Directions

There are three tabs (sheets) in this document. You will enter your data on the first tab (DataEntry) and then print that sheet and the second tab (Calculations) to submit with your budget report. The third tab is not used. 

 

Step 1: On tab 1 (DataEntry) Enter the data in the yellow cells with your projected numbers for next school year. 

Step 2: Select the Yes/No option for testing and keyboarding. Note that Yes/No items that are Bold/Italic are required and not editable. 

Step 3. Print both the DataEntry and Calculations sheets and submit with your propose budget. 

You will be billed for any additional students in the fall as reflected on your opening report. 

Note: Costs are subject to change. 

Product Details 

DreamBox 

Product Description:  DreamBox Learning is an adaptive, online program to help students develop Math skills. It is designed to complement classroom instruction and is used by the Florida Conference for students in grades K-8. 

Cost Factors: $15/student - Required for grades K-8 

Learning A-Z 

Note: Learning A-Z products are order per teacher through the Office of Education. Principals should consult with Mayra Rodriquez regarding which products should be ordered for your schools. The numbers are included in this sheet for budgeting purposes. Prices are estimated for next school year. 

Learning A-Z is a literacy-focused PreK-6 education company. Our products blend traditional teacher-led instruction with technology-enabled resources to make teaching more effective and efficient, practice more accessible and personalized, assessment more strategic and automated, and learning more informed and proactive. With a comprehensive and blended approach, we deliver the tools students need to become college- and career-ready without limiting a teacher's ability to differentiate instruction as they see fit. 

RAZ-Plus – (Combines Reading A-Z and RAZ-Kids) 

Raz-Plus is a blended learning platform that combines teacher-led whole-class and small-group instruction with technology-enabled resources for personalized reading practice. All resources are accessible online and available in printable, projectable, and digital formats to strengthen the connection between what is being taught and what students independently practice.  

Cost per teacher $179.95.   

Click for Product Description Brochure 
 

Reading A-Z  

Reading A-Z includes an extensive collection of resources, including leveled books, lesson plans, and teaching materials, ideal for whole-class, small-group, and one-to-one reading instruction. Cost per teacher $99.95  

Click for Product Description Brochure
 

Raz-Kids  

Raz-Kids makes practicing reading fun with a library of computer-based and mobile eBooks and corresponding E-Quizzes at 29 levels of difficulty students can access at school, at home, or on the go. Cost per teacher $99.95 

Click for Product Description Brochure
 

Science A-Z  Science A-Z provides a captivating curriculum that combines engaging multilevel content and lessons with hands-on activities and experiments that encourage students to think and act like scientists.. Cost per teacher $89.95 

Click for Product Description Brochure
  

Writing A-Z  

Writing A-Z delivers leveled lessons and resources at five developmental levels for differentiated instruction and a collection of interactive tools for students to practice their writing online. Cost per teacher $84.95  

Click for Product Description Brochure
 

Vocabulary A-Z  

Vocabulary A-Z contains an online database of 14,000+ words teachers can use to create their own custom vocabulary word lists and five-day lessons or choose from an abundance of pre-made word lists. Cost per teacher $37.95  

Click for Product Description Brochure

Reading Plus 

Product Description:  ReadingPlus adaptive instructional program that not only assesses efficiency, but also measures and increases motivation and comprehension while supplying feedback to teachers to better support students as they advance to proficient readers. This program is used by the Florida Conference for students in grades 4-8 and third grade students who have progressed past Lexia. 

Cost: $36.50/student - Required for 3-8, except 3rd grade students who struggle and are utilizing Lexia 

Lexia 

Product Description:  This fun program allows students to work at their own pace to develop critical reading and language skills through individualized, motivating learning paths while updating teachers on the progress. Lexia is required by the Florida Conference for students in K-2 and for third graders needing additional help. 

Cost: $50/student - Required for PK-2. Optional for students in grade 3 who struggle with reading 

Keyboarding - Typesy 

Product Description:  A leading online keyboard teaching software. 

Cost:  $2.28/student - Required for grades 4-8. Optional for grades 9-12 

TestOut Products

Testout provides technology training for student with a certification track option. There are three training programs that will be of special interest to our schools. They are listed below.

Desktop Pro Plus
PC Pro
Network Pro

While these are certification track courses you can pick and choose the units you want to teach and use this over multiple years to teach a broad spread of skills or condense it to a one year certification track course for advanced students.

Elementary schools should take special note of the Desktop Pro Plus. What is exciting about this program is that it covers Microsoft Office product but also includes units on:

  • Internet and Social Media
  • Digital Communications (Netiquette)
  • Online Safety and Security
  • Evaluating Online Information

These cover much of the NAD Technology Standards that get missed.

All these lessons – including Word, PowerPoint, Excel, Access, etc. – are all online and you don’t have to be an expert in the subject matter to use this in your classroom!

Cost:

  • Desktop Pro Plus - $15/student. This rate is for 100 student across the conference. The more students we have the lower the cost per student goes.
  • PC Pro and Network Pro: $99.95 /per student. With more students we can lower the cost, potentially cutting the cost in half.

Please note that Microsoft, CompTIA, or Cisco certification exams are extra.


Microsoft 365 

Product Description:  A complete, intelligent solution, including Office 365 for cloud and desktop, Windows 10, and Security, that empowers everyone to be creative and work together, securely. This provides licensing for all school owned computers an Office desktop licensing for student personal computers. 

Cost: $69 per “Knowledge Worker” per year.  A knowledge worker is any employee excluding maintenance, custodial and other staff that do not use computers as part of their regular employment. When entering data, teachers will be automatically included in this count. You need to add any additional conference or locally hired employees that are not included in your teacher count. All knowledge workers are required to be covered. 

Adobe 

Product Description:  Includes complete set of Adobe Creative Cloud apps (Photoshop, Lightroom, Illustrator, inDesign, Premier, etc) for all school owned computers and for all staff. 

Cost: $23.70 per FTE employee per year. All employees are required to be covered. 


Content Filter 

Product Description:  LightSpeed Relay. Content filtering for all devices and school internet connection as well as student safety features. https://www.lightspeedsystems.com/relay/ Required for all schools. Exceptions granted if schools can submit verification of approved per device/user content filtering already in place.

Cost: $9 per device per year. All computer, ipads, and chromebooks are required to be covered. 

Mobile Device Manager (MDM) 

Product Description:  LightSpeed Mobile Manager. Manage all you Apple devices from one interface. Add apps and change settings and lock down options easily. https://www.lightspeedsystems.com/products/mobile-manager/ Recommended for all Apple devices. 

Cost: $9 per device per year. 

Classroom 

Product Description:  Automated Teacher Assistance - Teachers need to know what’s happening on student devices, but they can’t be tied to their desks in order to monitor them. Lightspeed’s classroom management app lets teachers roam the room and get notified of unusual activity. Easy info, messaging, insights, and access controls / Find out who’s distracted or lost. Recommended for all schools. 

Cost: $4 per computer per year – Laptop, Chromebook, desktop 


MAP / WrAP Testing

Product Description:  Put assessment into action using MAP Growth data to pinpoint the instructional areas your students are ready to tackle—whether they’re on, above, or below grade level. 

WrAP is a direct measure of student writing achievement and serves as a tool to help classroom teachers pinpoint specific strengths and weaknesses of their students’ written expression. 

Cost: $30.00/student 

MAP – Skills 

Product Description:  MAP Skills identifies specific skill gaps, so you can personalize instruction and get them back on track. 

Cost: $4/Student 

WPP 

WPP (Writing Practice Program) is an online learning tool designed to assist students in grades 3 through 12 with improving their writing abilities. The system acts as a partner with teachers, providing unlimited access to custom and teacher created writing prompts, electronic graphic organizers, automated scoring, instant feedback, portfolios, and interactive student tutorials to improve writing skills 

Cost: $12.00/student